Ender-3 a upgrady pro nováčky: Desátý upgrade (dual-z)Předchozí: Ender-3 a upgrady pro nováčky: Devátý upgrade (direct extruder)

Desátý upgrade není důležitý, ale může vám pomoci s kvalitou tisku a to hlavně v případě direct extruderu. Jedná se o druhou osu Z.

Proč je důležitá?

Pro zjednodušení si představte, že celou váhu direct extruderu/hotendu přesunete na pravou stranu osy X. Ve většině případech vám celý hotend klesne o pár desetin milimetru. Pokud máte direct extruder, rozdíl může být o poznání větší. Pokud navíc necháte tiskárnu delší dobu nečinnou a váš hotend zůstane na pravé straně osy X, pojezdová kolečka osy Z se mohou poškodit a začít tvořit artefakty na výtisku při posunu osy Z.

Varianta s motorem Varianta s řemenem
okolo 950 Kč cca 850 Kč
Maličko dražší varianta s druhým Z motorem. Výhodou je, že vám nikde nekouká řemen. To je ale jediná výhoda. Nevýhod je mnohem více. Například to, že potřebujete druhý driver pro pohon onoho motoru a upravit si nastavení firmware. Druhou možností je použít přiložený kabel a zapojit dva motory na jeden driver. To má ovšem za následek, že onen driver nebude dodávat dostatek výkonu do obou motorů a bude potřeba zvýšit výstupní výkon z onoho driveru. No a to bude mít za následek zvýšení teploty onoho driveru během výkonu. Navíc obě strany osy nejsou synchronizovány a bez automatické kalibrace vám může hrozit, že se vám jedna osa dostane níže než ta druhá. Jednodušší a vlastně i lepší řešení. Pohyb zůstává na jednom motoru a jednom driveru. Driver se nepřehřívá. Přes řemen se řídí i druhá osa Z. Díky pevnému synchronnímu spojení nehrozí, že by se jedna strana osy Z vychýlila a způsobila problémy při tisku.
Další: Ender-3 a upgrady pro nováčky: Jedenáctý upgrade (automatická kalibrace)

Menu

Volba jazyka

O webu

Tento web vznikl na základě hromady stále se opakujících dotazů ve facebookové skupině na podporu tiskárny Ender-3 a spoustě jiných skupinách. Proto jsme se my, aktivní členové těchto skupin, rozhodli sepsat odpovědi na tyto dotazy a vlastně díky tomu vznikl i tento web.

Web vzniká v našem volném čase, kterého bohužel nemáme tolik, kolik bychom chtěli.