Bigtreetech SKR 1.1 - jak ji nainstalovatTato deska pochází z linie levných čínských desek pro 3D tiskárnu. Výhoda této desky je 32-bitový mikrokontrolér, který zvládá větší mikrokrokování a mnoho dalších pokročilých technik, které 8bitová deska už nezvládá. Další výhodou je velmi nízká cena, která je nižší, než u nejlevnějších 8bitových desek jako třeba MMS Gen L. Je také možné si vybrat drivery, takže pokud vám jeden shoří, nemusíte vyměňovat celou desku, ale stačí jenom daný driver. Oproti levným 8bitovým deskám má tato deska vestavěnou microSD čtečku, kterou nemusíte mít zvlášť.

Nevýhodou této desky je při použití TMC2130 nutnost propojit SPI dráty (jako u ostatních levných desek).

Ještě nakonec bych chtěl dodat, že do desky není nutné nahrávat bootloader a firmware nahraješ přes microSD kartu.

Potřebné věci pro instalaci desky

 • Bigtreeetech SKR 1.1
 • 4x driver (volba dle vás - viz návod o driverech zde)
 • Pokud chcete použít tuto desku společně s Ender 3 obrazovkou, tak budete potřebovat 2 ribbon kabely místo jednoho
 • Kryt – doporučuji tisknout před instalací samotné desky

Návod pro zprovoznění desky

 1. Připrav si firmware, který podporuje 32 bitové desky (například Marlin 2 zde) a SD kartu vlož do desky. Zatím ji nezapínej.
 2. Označ si všechny kabely a odpoj je ze staré desky.
 3. Odšroubuj starý case desky
 4. Přimontuj nový case desky.
 5. Přišroubuj desku do nového casu.
 6. Než vložíš drivery, tak musíš zapojit jumpery podle níže uvedeného schématu (viz návod zde). Pouze pokud driver NEMÁTE spojený pomocí UART nebo SPI.
 7. Následně můžeš zapojit drivery. Dávej si pozor, aby si driver zapojil správně (všechny piny jsou popsané).
 8. Zapoj zdroj
 9. Ujisti se, že prostřední jumper máš zapojený mezi 1 a 2 (aby napájení šlo ze zdroje, ale ne z USB), viz schéma desky níže.
 10. Zapni napájení
 11. Nastav VRef driverů (viz návod zde). Pouze pokud driver NEMÁTE spojený pomocí UART nebo SPI. Níže se můžete kouknout na proud motorů u vaší tiskárny:
  • Ender 3
   • X,Y,Z - 0,84 A
   • E - 1 A
 12. Vypni napájení
 13. Zapoj zbytek kabelů podle níže uvedeného schématu
  • h5m9kG9LrJx36kP_nCEcmOD0znCeivZUMUtRuVgZNwJtmg_fbdRm8m_V_aAGH0OSDYILu6vo1NTJ4aCtMxkracSiN-ylVE12s5CcCmBe58HZhu9Sjy0i10z6qx-pjuL5tIRdzmWC
  • Obrazovku zapojíš v dalším kroku.
  • Pokud máš klasické dvou-pinové endstopy, tak je nutné jednu nožičku seříznout, viz obrázek, aby se do konektoru vešla.
   • Y7308Nv0lDOBhM1d9zkSETe2O1j7MKfUDDSZKJt6qDC-7wnkgSpSyJ0PByWN7wNnUrNqOT08OCSM9jFEEQw5enpFC-O2khTST60kErVHCllMxMfynJ5ggmQfTl4Ul3UKwi9vKEj-
 14. Obrazovka
  • Pokud používáš původní Ender 3 obrazovku, tak je nutné na ní otočit konektory EXP1 a EXP2 (kleštěmi vysunout plastový konektor, otočit ho a znovu ho zasunout). Poté propoj EXP1 na obrazovce a EXP1 na desce. To samé učiň s konektorem EXP2

Menu

Volba jazyka

O webu

Tento web vznikl na základě hromady stále se opakujících dotazů ve facebookové skupině na podporu tiskárny Ender-3 a spoustě jiných skupinách. Proto jsme se my, aktivní členové těchto skupin, rozhodli sepsat odpovědi na tyto dotazy a vlastně díky tomu vznikl i tento web.

Web vzniká v našem volném čase, kterého bohužel nemáme tolik, kolik bychom chtěli.