3D tisk jako pomoc při Corona Viru3D tisk exceluje při rychlém prototypování a je relativně už i běžně dostupný. A vzhledem k situaci s Corona virem ve světě, a hlavně všeobecným nedostatkem ochraných roušek se začaly na internetu objevovat modely a různá řešení masek a jiných ochranných prostředků.

V prvé řadě bych chtěl ale zmínit jednu věc. Má to smysl! Nošení roušek, šátků a dalších ochranných prostředků, byť nemají takovou ochrannou schopnost jako lékařské materiály, má opravdu smysl.

image-8.png

To, že i obyčejný šátek přes ústa, nebo doma vyrobená rouška z bavlněného trička má smysl, a velký, zmiňují několikrát také lékaři ve slovenské televizní debatě. Doporučuji shlédnout.

image.png

Jak jste viděli, chránit se má rozhodně smysl. Ještě přidávám odkaz na článek, kde rozebírají jaké materiály z domácnosti se dají použít jako filtr, a jak fungují.

https://smartairfilters.com/en/blog/best-materials-make-diy-face-mask-virus/

Upozornění

Každopádně bych rád upozornil na jednu věc. Je potřeba si uvědomit, na jaký účel masku/roušku využíváte. Pokud jste lékař v první linii, je tato ochrana nedostatečná. Není 100%. Vždy se snažte použít maximální možnou dostupnou ochranu. Tento článek píšu jako normální pracující člověk, který dbá na nařízení vlády a pokud nemusí, tak ven nevychází. A pokud potřebuji něco vyřešit venku, vezmu si roušku. Protože nic lepšího k dispozici nemám. A podobně na tom bude spousta dalších lidí.

Modely pro 3D tisk

Na 3D tiskových serverech je hromada modelů, které se dají vytisknout. Ne všechno ale funguje a je použitelné. Pokud vybíráte model, podívejte se na Makes - jestli lidi tu věc tiskli. Není to samozřejmě směrodatné, ale je to takový indikátor. Pokud model žádné makes nemá, podívejte se na obrázky k modelu, jestli to jde třeba sestavit atd atd.

A teď se pojďme mrknout na nějaké modely.

Air Mask with two filters

image-1.png

HEPA Covid Coronavirus Face Mask

image-2.png

Flexible Mask Valvy [PLA too]

image-3.png

COVID-19 MASK

image-4.png

Face Mask for Air polution

image-5.png

Tak to bylo pár modelů masek. Určitě najdete další. Ne každý vám ale bude fungovat (už jen kvůli tvaru hlavy). A počítejte s dlouhým tiskem.

Co se mě osobně velmi líbí, nicméně se mi v praxi neosvědčilo jako funkční řešení je jednoduchý klip.

Covid19 mask clip

Coronavirus covid-19 mask frame

image-6.png

Konkrétně tento model se mi ale příliš neosvědčil, nepodařilo se mi ten klip zajistit tak, aby držel.

Ale kritizovat umí kde kdo. A tak jsem vytvořil i já svůj model klipu na masku.

image-7.png

Závěrem

Chraňte sebe, chraňte ostatní. Nechoďte mezi lidi bez ochrany. Možnosti jsou pro každého a vyrobit si masku doma není takový problém. Vždycky je lepší nějaká ochrana, než žádná. Přeju vám všem, abyste byli zdraví a přečkali pandemii v pořádku. Držte se.

Menu

Volba jazyka

O webu

Tento web vznikl na základě hromady stále se opakujících dotazů ve facebookové skupině na podporu tiskárny Ender-3 a spoustě jiných skupinách. Proto jsme se my, aktivní členové těchto skupin, rozhodli sepsat odpovědi na tyto dotazy a vlastně díky tomu vznikl i tento web.

Web vzniká v našem volném čase, kterého bohužel nemáme tolik, kolik bychom chtěli.