Výběr pružné ocelové tiskové podložky s PEI vrstvou



Jakmile Vás přestane bavit odsekávat modely špachtlí ze zrcadla či jiného skla, naskytne se Vám alternativa v podobě ocelového plátu potaženého PEI fólií. Jedná se pro mě o nejpohodlnější způsob manipulace s výtisky. Legenda říká, že na tom drží vše, a po vychladnutí se výtisk sám pustí, popř. stačí plát prohnout a výtisk sám odpadne, jak nás přesvědčují veškerá propagační videa, co jich jenom je schopno každé marketingové oddělení vypotit.

Je tomu opravdu tak? Za poslední rok jsem měl možnost otestovat 3 druhy "levných" Čínských PEI ocelových tiskových plátů.

Předpokladem pro použití ocelových plátů je alespoň trochu rovný bed (když jsem viděl výsledky měření rovnosti SKEL!!! Creality, nemá se většina majitelů Endera čeho obávat) a pro pohodlnou práci i magnetické uchycení, buď v podobě nalepených neodymových magnetů zespod bedu (netestoval jsem), nebo jako samolepící magnetické vrstvy. Tu prodává každý výrobce spolu se svým výrobkem - nutno naklikat správnou konfiguraci co vlastně chceme objednat. Znáte to. Mimochodem, nechcete někdo 30ks micro USB konektorů k pájení na kabel? :)

Majitelé Endera 3 Pro mohou využít již nalepenou magnetickou vrstvu z výroby, ovšem pozor, absolutně na tom nedrží ta boustranná od Energetiku, kdy je na kontaktní straně příliš silná PEI fólie, než aby to ten tenký plech udrželo. Při tisku ABS a zvláště větších ploch doporučuji i tak přichytit rohy sponkami. Ten prevít má sílu jako Vlado Mečiar v nejlepších letech a magnety nemají šanci.

Je dobré mít nainstalovánu nějaký ten ABL. Automatic Bed Leveling. Česky automatickou kalibraci podložky. Jako zásadní bonus k ocelovému plátu dostanete možnost použít i indukční sondu pro automatickou kalibraci podložky či dvojité osy Z se dvěma motory. Inspiraci na vylepšení Endera můžete nalézt třeba zde.


1. ENERGETIC Spring Steel Sheet PEI Print Build Plate

První jsem pořídil plech od Firmy Energetic. Jeden plech, jedna fólie, jedna magnetická samolepka. Tu jsem nechal v šuplíku až do té doby, než mi přišla oboustranná Energetic - viz níže. Když objevíte kouzlo PEI fólie, již není cesty zpět. PLA, PETG i ABS drží parádně a problémy s první vrstvou můžete prakticky hodit za hlavu. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí. PETG i ABS drží až moc. Bez Koresu se do větších výtisků z PETG a ABS nepouštějte. ABS se dá v nejhorším nějak odlámat a zbytky co zůstanou umýt Acetonem. Ano, jedině hladká PEI fólie snese občasné otření acetonem. Na práškovou PEI to rozhodně nezkoušejte. Ovšem PETG je peklo na bedu :) Tato podložka rovněž výborně drží na původní magnetické vrstvě Ender 3 Pro. Prokliky na konkrétní a otestované kusy opět na obrázcích a nově i nadpisech.

PLA Tisk bez omezení, 60°C. po vychladnutí stačí odlomit výtisk nebo ohnout plech.
PETG Drží skvěle při 80°C, při větších plochách doporučuji Kores nebo opatlat prsty.
ABS Drží skvěle při 100-110°C, při větších plochách doporučuji Kores nebo opatlat prsty, na okraj sponky.
Z-offset (záporný) -0.4mm oproti mé indukční sondě

2. Trianglelab Double sided Textured Powder Coated PEI Spring Steel Sheet

Trianglelab mě, pravda, trochu zklamal. Dle mého a nejen mého názoru se nejedná o pravý práškový PEI. PLA mi na tom chytne jenom při teplote 70°C, ale použitelné to je. Rohy se značně odlepují. Co naopak musím vyzdvihnout, je opticky nádherná struktura výtisku. Při tisku PETG a ABS doporučuji omatlat plech rukou, vše pak půjde snadněji sundat. Jinak Kores je jistota vždy a všude :). Je rovněž použitelná s originální magnetickou fólií na Ender 3 Pro.

PLA PLA mi drží od teploty 70°C, ale stejně se odlepují rohy.
PETG Drží obstojně při teplotě 80°C, při větších plochách doporučuji Kores
ABS Drží obstojně při teplotě 100°C, při větších plochách doporučuji Kores, na okraj sponky.
Z-offset (záporný) -0.9mm, vrstva je tedy o 0.5mm tenčí oproti klasické PEI fólii.

3. ENERGETIC Double Sided Textured and Smooth PEI Flexible Spring Steel Sheet

A máme zde hvězdu večera. Z jedné strany klasická PEI fólie, z druhé strany nástřik práškového PEI. Hladká PEI je popsána výše. Prášková, tzv. textured side, je už na pohled jiné struktury než od Trianglelabu. 1. jedná se o skutečný nástřik, 2. jedná se opravdu o PEI tak jak jej známe. To poznáte hned při prvním tisku.. Prostě paráda. Drží na tom všechno co na to vyextrudujete. První vrstva se stává koníčkem, ne noční můrou :). Pokud trpíte masochistickými sklony, doporučuji, jako já, testovat první vrstvu na ještěrce. Když se vám už líbí offset a vy stopnete tisk, že si ji tedy vytisknete naostro, zbude vám na podložce cca 20 na sobě nezávislých oválů tloušťky 1 vrstvy. Ne, opravdu to neodskočí, protože se to ohne s plátem. Nastupují tedy nehty. Ano, modří už vědí :). Jedná se o podložku maximální kvality od skvělého výrobce. Tato jediná podložka prakticky nedržela na originální magnetické samolepce u Ender 3 Pro, neboť hladká fólie na druhé straně příliš vzdalovala ocelový plát od magnetu. S Energetic magnetickou samolepkou je již všechno v cajku.

PLA TEXTURED SIDE: PLA drží skvěle při 60°C, jako klasická PEI!
PETG TEXTURED SIDE: Drží skvěle při 80°C, doporučuje se opatlat prsty
ABS TEXTURED SIDE: Drží skvěle při 100-110°C, při větších plochách doporučuji na okraj sponky.
Z-offset (záporný) TEXTURED side: -0.6mm, SMOOTH side: -0.25mm

4. ENERGETIC ULTEM1000 PEI sheet 3D Printer surface

Náhradní PEI fólie. Pokud máte peníze na rozhazování, doporučuji, jako se to stalo mě, "ušetřit" peníze nákupem PEI fólií podle ceny. Hrozí, že vám příjde kus obyčejného plastu, a až se ji rozhodnete po půl roce použít, vysměje se Vám číňan slovy "This is PEI made of china :D "

S Energeticem se Vám to nestane.

Jedná se o náhradní PEI fólii. Opravdovou PEI fólii, kdy se nemusíte bát, že jste vyhodili prachy. V nabídce jich má výrobce vícero rozměrů i tlouštěk.


5. ENERGETIC Flex Magnetic Hot Bed Tape with 3M Adhesive

Pokud byste sháněli samostatnou magnetickou samolepku, najdete ji zde.

Oproti Enderácké od Creality drží podstatně lépe, a to i při vyšších teplotách při tisku ABS. Výrobce se dušuje že až 140°C, a já bych mu proto těch 120°C věřil :) Použití svorek v rozích bych přesto u ABS doporučil.


Funkčně nám z toho vychází jasný vítěz. Je jím posledně jmenovaná oboustranná podložka firmy ENERGETIC. Za jednu cenu tak získáte dvě textury pro vaše výrobky, pohodlné sundávání výtisků a skvělou přilnavost první vrstvy.

Pár rad na závěr:

SMOOTH SIDE: U PETG a ABS mně život naučil používat na hladké PEI Kores vždy, když se jedná o něco většího než 10x10cm. Nemá to žádný negativní vliv na výslednou texturu ani barvu, je dobře omyvatelný vodou a já prostě nevěřím ničemu, co trhá zrcadla na kusy :)

TEXTURED SIDE: U tohoto povrchu zatím takovou potřebu nepociťuji, odlepit jde i PETG výborně.

Menu

Volba jazyka

O webu

Tento web vznikl na základě hromady stále se opakujících dotazů ve facebookové skupině na podporu tiskárny Ender-3 a spoustě jiných skupinách. Proto jsme se my, aktivní členové těchto skupin, rozhodli sepsat odpovědi na tyto dotazy a vlastně díky tomu vznikl i tento web.

Web vzniká v našem volném čase, kterého bohužel nemáme tolik, kolik bychom chtěli.