Kalibrace první vrstvy - Ender 3 (písemný návod)Předchozí: Kalibrace první vrstvy - Ender 3 (videonávod)

Pro nejlepší první vrstvu doporučuji tento postup:

 1. Ověř si, ze hotbed(HB) je čistý a dobře odmaštěný. Zvol si jednu z níže uvedených možností:
  • Jarová voda - vem si houbičku na nádobí, kápni na ní jar a pořádně to smíchej s teplou vodou (jako kdyby si myl nádobí). Následně pořádně umyj HB a utři do sucha suchým hadrem.
  • IPA - Kousek hadru namoč do IPA a utri s ním celý HB. Po chvilce se IPA hned vypaří a proto není ho nutné utřít do sucha.
 2. Nahřej hotend(HE) a HB. Jelikož potřebujeme zkalibrovat HE na desetiny milimetru, tak i tepelná roztažnost v tom bude hrát roli.
  • Po nahřátí nezapomeňte trysku zkontrolovat, zda na ní nemáte nalepený kus filamentu, který by mohl dělat neplechu.
 3. Ujisti se, že ti filament jde skrz samotnou trysku. Pokud ještě nemáš filament v extruderu, tak si musíš zavést filament do extruderu, dokud z HE nejde filament. Pokud ti filament nejde skrz HE, tak to musíš nejdříve vyřešit.
 4. Nejdříve první vrstvu ladíme přes papír. Jako první musíme na tiskárně pustit autohome (Například v Marlinu 1.1.9 je to v menu “Prepare->Auto Home”). Následně uvolníme drivery motorů (Například v Marlinu 1.1.9 je to v menu “Prepare->Disable steppers”), abychom mohli manuálně hýbat osami. Následně mezi trysku a HB vložíme papír. A srovnáme tak, aby papír trošku drhnul (ne moc).
  • Pod HB jsou v každém rohu kolečka, které ti pomůžou HB srovnat. Pokud je HB v daném rohu moc nízko, tak otočíme kolečkem po směru hodinových ručiček, pokud moc vysoko, tak proti směru.
  • Doporučuji papír pořád nechávat mezi tryskou a HB, protože je to jednodušší.
  • Následně střídáme rohy, dokud je všechny nemáme správně vyrovnané (stačí cca 2-3x, následně to ještě více doladíme).
 5. Vyslicuj stažený model ze sekce "Související produkty" a spusť gcode na tiskárně.
  • Neděste se, že ti slicer hlásí dobu tisku klidně i půl hodiny. Model je asi 2mm vysoký, aby sis mohl sám zvolit výšku vrstvy (pro větší/menší trysku například). Stačí ti vytisknout pouze první vrstvu (bud prerušit tisk po první vrstvě nebo ve sliceru rozdělit model na dvě částí - první vrstva a zbytek smazat).
  • Následně začne tisknout čtverce.
  • Zkoušejte jemně prstem přejíždět po plastu. Pokud se nechytá na HB, tak máš trysku moc vysoko, pokud vám tryska nic netlačí nebo máte z plastu placku na bedu, tak máš trysku moc nízko.
  • Ye6luwjhjgSQqHeepQOQBWcP6UKqWqSVXfh6d3irgeXA2t-M-BP3iebEHDUYK48jLBZkNIM-mGHxZsFrXkzdHWDJcyfdMabsg1tS-G5jMAn8Pp_pYwynK_w3_GWRSaaPGT89D9cbW6alvTX7j7b8tANFXqP6hftBZfdMLMrDyjItF0E4gsKwmG-2BdgvVM4aI_xS-DxAh8_ru_mJyQtp9uF8V0uv3xVZaDO1VpBUSwhOrsa5A6NRfGF9gYSZt0wN0hPVe__G5TPAu2rqaY_KW6JxkqHFI846buSkzZSVEmqfJFgmCmZ21XmgPTcSXJiL5g_lwcVblfVOSTdeemqDJjViw6k1rBrL4NlinaPxxWp50Cp-nykDxp3ZHSutqi_gjueRr-RlazeSsZPk8oeEEt9O
  • Pokud se vám to nedaří, tak můžete klidně tento bod zkusit znovu. Pokud vám okraje drží a nedrží vám střed nebo naopak, tak pravděpodobně máte křivý bed (častý problém u Ender 3) a je to řešený zde.

Převzato z videa od CHEP zde (EN). Drobně upraveno.

Další:

Menu

Volba jazyka

O webu

Tento web vznikl na základě hromady stále se opakujících dotazů ve facebookové skupině na podporu tiskárny Ender-3 a spoustě jiných skupinách. Proto jsme se my, aktivní členové těchto skupin, rozhodli sepsat odpovědi na tyto dotazy a vlastně díky tomu vznikl i tento web.

Web vzniká v našem volném čase, kterého bohužel nemáme tolik, kolik bychom chtěli.