Co dokoupit k nové 3D tiskárně



Pokud jste novým majitelem 3D tiskárny, je tento článek určen právě pro Vás. Na internetu se objevuje spousta více či méně užitečných věcí, které umí práci s 3d tiskárnou zpříjemnit. Navíc stojí většinou okolo $1 - $2, takže Vás určitě nezrujnují.

Pojďme se podívat na některé z nich. Věci, které prostě musíte mít, protože ... je nuda a samo se to z Ali neobjedná :)

Kartáček pro čistění trysky zvenčí. Při tisku se občas část filamentu nalepí na vnější stranu trysky. A určitě nechcete, aby se např. černý kousíček černého ABS uvolnil zrovna u tisku bílé vázy, kterou budete tisknout později. Schválně jsem zmínil ABS, protože to to má přímo v popisu práce, ale samozřejmě se to děje i s jinými filamenty. !! UPOZORNĚNÍ - Při čištění vždy vypněte po nahřátí trysky tiskárnu - hrozí zkrat termistoru či topného tělíska - vlákna kartáčku jsou z vodivého materiálu!!!

Ne, toto není sada pro tetování. Občas je potřeba odstranit kousek filamentu, ať už z trysky, nebo modelu během tisku. K tomu se skvěle hodí tyto dvě pinzety. Jedna zahnutá, druhá rovná. Mají nebezpečně ostré konce, takže se s nimi dá pracovat opravdu na jemné úrovni. Jako bonus dostanete v sadě i struny na čištění trysek různých průměrů.
Když už jsem nakousli čištění trysky, tu je, ač zcela výjímečně, občas potřeba vyčistit i uvnitř. Tyto malé vrtáčky Vám v tom spolehlivě pomohou. Není to věc, kterou by člověk, na rozdíl např. od pinzety, používal denně, ale někdy se prostě hodí. To když stojíte mezi rozhodnutím trysku vyměnit, nebo ji zkusit prošťouchnout.
Když už jsme nakousli tu výměnu trysky.... Zvláště pokud máte hotend typu V6, kdy je potřeba držet topné těleso při povolování či utahování trysky na svém místě, bude se Vám hodit tento malý francouzký klíč.
Alternativou k výše uvedenému francouzkému klíči je tento klíč klasický. Pokud jste si nějak poškodili či ztratili přiložený klíč k tiskárně, tenhle je určen přímo pro Vás. Při objednání dvou kusů můžete jedním držet hotend na místě a zároveň utahovat trysku. Bohužel pasuje jen na heatblock MK8, MK10, ale ne na V6.
image-12.png Po vyzkoušení několika druhů klíčů se mi nejvíce osvědčil tento. Je dostatečně dlouhý na to, aby při utahování horké trysky nepálel, přitom velice skladný, aby se vešel do šuplíku k tiskárně. Používám jej ve spojení s francouzákem.
No a jsme u trysek. Jak časem zjistíte, jedná se o spotřební zboží. S jejich objednáním proto neotálejte, a nakupte si pár do zásoby. Neexistuje větší frustrace, než mít novou tiskárnu a nemoci tisknout, protože jste si zaneřádili trysku a při pokusu o čištění, protože jste to dělali poprvé, jste jí přílš nepomohli. Tato je pro hotend MK8, čili např. pro tiskárny od Creality v základu.
To stejné, akorát pro hotend V6. S tryskama od Trianglelab mám já osobně zkušenosti dobré. Považuji je za adekvátní a za cenu $2 nadprůměrně kvalitní.
Ke spotřebnímu materiálu, jak brzy zjistíte, patří u bowdenových tiskáren také pneumatické spojky pro PTFE trubice. Prakticky jedinou, která po zakoupení a montáži nebylo potřeba měnit, byla tahle. Bohužel, dělá se jenom se závitem 6mm, a po výměně extruderu jsem již ekvivalent s jiným závitemn např. 8mm, nenašel. Po přechodu na direct drive již potřeba těchto spojek odpadla.
image-8.png No a bowden PTFE trubice samotná. Po určitém počtu zkrácení po vydření konců v nekvalitní pneumatické spojce, je dobré mít ji v zásobě. Zde bych si dovolil jedno varování. Nikdy nekupujte průhlednou. Její velmi nepříjemnou vlastností je, že se při vysoké teplotě smrskne a filament se v ní zasekne. Takovým high-endem mezi bowdeny je pak trubice Capricone, která vydrží vyšší teploty, ovšem stojí mnohonásobně více. Osobně jsem ji nikdy nepotřeboval a do přechodu na direct drive zůstal u klasické PTFE.
Pokud byste chtěli vyšší level PTFE, odolnější na vyšší teploty, Creality prodává za celkem rozumnou cenu i Capricorn.
Pokud vás obtěžuje manipulace s microSD kartou, můžete si pořídit tento jednoduchý adaptér na karty SD plné velikosti a umístit jej ve vám více vyhovujícím místě. Alespoň než si pořídíte Octoprint :)
K uchovávání filamentů v suchu, hlavně tedy PETG a ABS, se výborně hodí nějaký vakuový systém. Zde jeden, cenově dostupný, s plně automatizovaým vakuováním na manuální pohon. :)

Pokud by Vás zajímalo, jak moc se dá tiskárna vylepšit, můžete se podívat např. zde: https://www.3dpedie.cz/inspirace/octoender_podle_kirona/

Menu

Volba jazyka

O webu

Tento web vznikl na základě hromady stále se opakujících dotazů ve facebookové skupině na podporu tiskárny Ender-3 a spoustě jiných skupinách. Proto jsme se my, aktivní členové těchto skupin, rozhodli sepsat odpovědi na tyto dotazy a vlastně díky tomu vznikl i tento web.

Web vzniká v našem volném čase, kterého bohužel nemáme tolik, kolik bychom chtěli.